15.9 - 19.9 nebudeme expedovať objednávky ! z dôvodu dovolenky.

Alkalinity (KH) & pH Booster , 1000 g

Kód: 19715
8,80 € 7,33 € bez DPH
Skladom (1 ks)
Môžeme doručiť do:
10.9.2024

Prípravok na zýšenie Alkality KH v morskom akváriu a stabilizáciu pH.

Detailné informácie

Podrobný popis

Alkalita v morskom akváriu je často prehliadaným parametrom, pokiaľ ide o udržiavanie zdravej hladiny vody v akváriu. Môže však mať významný vplyv na zdravie živej populácie v akváriu. Monitorovanie hladiny alkalinity a prijímanie proaktívnych opatrení na zabezpečenie optimálnej hladiny v akváriu je nevyhnutné pre zdravú a vyváženú stabilitu v našich akváriách.

Zásaditosť ovplyvňuje pufrovaciu kapacitu celého akváriového systému alebo kolísanie pH. Vo väčšine prípadov pomalé, neprispôsobivé ryby v akváriu poukazujú na zlú úroveň pH, a preto im treba venovať zvýšenú pozornosť.


Nízke hodnoty pH v morskej vode ovplyvňuje živočíšny odpad, odumreté živočíšne bunky a oxid uhličitý, ktorý sa do vody dostáva zo vzduchu alebo napríklad cez vápenný reaktor.
Vysoké hodnoty pH ovplyvňuje napr. vápenatá voda alebo čerstvo namiešaná morská voda zo soli.

Problematické sú nízke aj vysoké hodnoty alkalinity / kH /. Nízka alkalita spôsobuje rýchly pokles pH a vaše ryby budú vystavené extrémnemu stresu. Spôsobí tiež nárast amoniaku na toxické hodnoty a otrávi ryby. Vysoká alkalita je rovnako zlá, pretože rozpúšťa ochrannú vrstvu hlienu pokrývajúcu ryby, čím sa stávajú náchylné na popáleniny a bakteriálne infekcie. Spôsobuje tiež, že ryby strácajú kontrolu nad svojím plynovým mechúrom (tzv. plavecký mechúr).

Celková alkalita by sa mala testovať aspoň raz mesačne, aby sa zabezpečila jej primeraná úroveň pre vaše ryby a biofiltráciu. Ak dochádza k častým zmenám, testujte akvárium aspoň raz týždenne, kým sa nestabilizuje.

Čo je alkalita?  Ako ovplyvňuje naše akvárium?

Veľmi častá otázka, čo je to zásaditosť v akváriu? Alkalita je schopnosť vody odolávať zmenám pH, ktoré by spôsobili prekyslenie. Ďalej možno alkalitu opísať ako silu tlmivého roztoku zloženého zo slabých kyselín a konjugovaných zásad.

Je to miera schopnosti vody neutralizovať kyseliny a udržiavať stabilnú úroveň pH. Nie je to chemická látka vo vode, ale vlastnosť vody, ktorá závisí od určitých chemických látok vrátane hydroxidov, uhličitanov a hydrogénuhličitanov.

Zjednodušene povedané, alkalita hovorí o tom, koľko hydrogénuhličitanov je vo vode k dispozícii. V útesových akváriách je zásaditosť dôležitejšia, pretože koraly sú závislé od hydrogénuhličitanov, aby prežili. Pôsobí ako ochranná bariéra, ktorá obklopuje pH. V nádrži sa prirodzene vytvárajú kyseliny, ktoré absorbujú kH a neovplyvňujú vaše pH. Nie je to trvalé - keď bariéra zmizne, pH sa voľne pohybuje. Vyššie kH je lepšie, pretože neutralizuje viac kyselín, ako ovplyvňuje pH nádrže. Je neviditeľná, takže jediný spôsob, ako zistiť, či tam je, je otestovať vodu.

Rybám sa najlepšie darí, keď je ich prostredie čo najbližšie k prírodným podmienkam, čo znamená, že treba dbať na to, aby zásaditosť neklesla príliš vysoko ani nízko. Oboje môže spôsobiť problémy v závislosti od druhu a celkového zdravotného stavu rýb.

Celková alkalita

Celková alkalita je meranie všetkých zásad vo vode a možno ju považovať za pufrovaciu kapacitu vody (alebo jej schopnosť odolávať zmenám pH). Najbežnejšou a najdôležitejšou zásadou je uhličitan. Celková zásaditosť sa vyjadruje v miligramoch na liter (mg/l) alebo časticiach na milión (ppm) uhličitanu vápenatého (CaCO3). V akvaristike sa celková zásaditosť môže označovať aj ako „uhličitanová tvrdosť“ alebo „KH“, ktorá sa často meria skôr v stupňoch (dKH) ako v mg/L alebo ppm.

V prípade morských akvárií bez tvrdých koralov je pravidelná čiastočná výmena vody pomocou kvalitnej morskej soli často úplne postačujúca na udržanie správnej úrovne pH.

Dávkovanie :

10g Alkalinity (KH) & pH Booster + 1 liter vody z Reverznej osmózy dávka na 100l vody v akváriu zvýši hodnotu KH o 1° dKH

Dodatočné parametre

Kategória: Ballingova metóda
Hmotnosť: 1 kg

Buďte prvý, kto napíše príspevok k tejto položke.

Nevypĺňajte toto pole:

Buďte prvý, kto napíše príspevok k tejto položke.

Len registrovaní užívatelia môžu pridávať články. Prosím prihláste sa alebo sa registrujte.

Nevypĺňajte toto pole: