Kategórie

Výrobcovia

Akcie, zľavy a novinky

Sera aqua-test set (pH, GH, KH, NO2)

sera aqua-test set -Sada najdôležitejších testov

4001942040006

29,00 € s DPH
Dostupnosť: 7 dní

Vernostný program Nákupom tohoto produktu môžete získať až 29 Vernostné body. Váš košík Vám prinesie 29 bodov Môže byť prekonvertovaný do kupónu v peňažnej hodnote 0,29 €.

Sera aqua-test set (pH, GH, KH, NO2) 

Sada najdôležitejších testov: hodnota pH (pH), ceľková tvrdosť (GH), uhličitanová (tiež karbonátová ) tvrdosť (KH), obsah nitritov (NO2).

 

Hodnota pH udáva či voda reaguje ako kyslá alebo alkalická. Čím je hodnota pH nižšia tým je voda kyslejšia, opačne vyššia - voda je zásaditá.

Neutrálna voda má pH 7,0. Podľa pôvodu majú akváriové ryby rôzne nároky na kvalitu a zloženie vody.


• Ryby pôvodom zo strednej a južnej Afriky (napr. tetry, sumce, cichlidky, mrenky, labyrintky) žijú v prírode vo vode s hodnotami pH v rozmedzí 6,0 – 7,0.
• Živorodky kaprozúbky (platy, black molly, a pod.) potrebujú vodu s mierne vyššou hodnotou pH 7,0 – 7,5.
• Východoafrické cichlidy z jazer Tanganika alebo Malawi sú navyknuté na vodu alkalickú s hodnotami pH 8,0 – 9,0.
• Morská voda má vačšinou hodnotu pH 8,0 – 8,5


Ceľková tvrdosť vody závisí od množstva v nej rozpustených minierálnych látok, prevažne kalcia a magnézia. Udáva sa v supňoch tzv. “grad deutscher Gesamthäte“ (°dGH).
V akvaristike je zaužívané denenie vody podľa ceľkovej tvrdosti:
0 – 10 °dGH mäkká voda
10 – 20 °dGH stredne tvrdá voda
viacej ako 20 °dGH tvrdá voda

Väčšinu akvarijných rýb možno chovať vo vode ktorá je stredne tvrdá. Typické ryby žijúce v mäkkej vode sú napríklad z povodia Amazonky, tieto nemožno chovať v tvrdej vode. V takom prípade treba vodu zmäkčiť napríklad zmiešaním s osmotickou alebo deionizovanou vodou. Iné ryby, napríklad pôvodom z jazera Tanganika sa cítia velmi dobre v tvrdej vode. Opýtajte sa vo vašom špecializovanom obchode, aká voda je navýhodnejšia pre vaše ryby.


pH hodnota vody musí byť v akváriu stabilná a nemá sa výrazne meniť vplyvom napríklad momentálneho prekŕmenia, konzumáciou kysličníku uhličitého rastlinami, alebo riasami. Tomu stavu hovoríme “buffer“.
Jestvuje mnoho možností ako vodu stabilizovať a tým udržiavať konštantnú hodnotu pH. Pre akvária je výlučne relevantná tzv. karbonátová (uhličitanová) tvrdosť (kH). V spoločenských akváriách a záhradných jazierkách je ju treba udržiavať v rozmedzí 5 – 10 °dKH, pre východoafrické cichlidy a v morských akváriách má byť 8 – 12 °dKH. V prípade potreby je možno karbonátovú tvrdosť v akváriu zvýšiť pomocou sera kH-plus, alebo pomocou sera GH-kH pond v záhradnom jazierku.

 

 

Návod na použitie :   sera aqua-test set

/p

Od Nadpis Komentár
30.10.2017 Robert H. OK test Test je vo svojej cenovej relacii uzitocny. Jednoduche aj pre zaciatocnikov.

Iba registrovaní užívatelia môžu pridávať ďalšie komentáre.